Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 20 Październik 2021        Imieniny obchodzą: Ireny, Kleopatry, Jana

Informacje dla bibliotekarzy

„Kreatywnie w Bibliotece" - Forum Bibliotekarzy Powiatu Krakowskiego
25.05.2017

 

  


„Kreatywnie w Bibliotece" to hasło tegorocznego Forum Bibliotekarzy Powiatu Krakowskiego, które odbyło się 25 maja 2017 roku w gościnnych murach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.
Wszystkich przybyłych gości, kolegów i koleżanki bibliotekarzy powitała ciepłym słowem Pani Dyrektor Powiatowej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Jerzmanowicach – Dorota Furman.
Forum było okazją do omówienia bieżących działań, wymiany doświadczeń oraz do prezentacji dorobku poszczególnych bibliotek. To także czas uhonorowania bibliotekarzy obchodzących jubileusz pracy zawodowej: Pani Krystyna Lipczyńska - Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Kocmyrzowie-Luborzycy – 40 lecie pracy zawodowej; Pani Aneta Santura - Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie - 30 lecie pracy zawodowej; Pani Barbara Grabowska - Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszowicach - 30 lecie pracy zawodowej, jak również bibliotek świętujących rocznice swojego powstania: Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie - jubileusz 70-lecia; Biblioteka Publiczna w Zielonkach – filia w Węgrzcach - jubileusz 70-lecia. Życzenia, listy gratulacyjne oraz upominki wręczali jubilatom przedstawiciele władz: Pani Zofia Pyla – sekretarz Komisji Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu, Pan Arkadiusz Wrzoszczyk członek Zarządu Powiatu Krakowskiego oraz Pan Tadeusz Nabagło – przewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego.
Zgodnie z hasłem, jakie przyświecało spotkaniu, zostały przedstawione prezentacje różnorakich kreatywnych działań podejmowanych w bibliotekach, jak również propozycje nowych kierunków rozwoju bibliotecznej kreatywności.
„Nie trzeba mieć wielkich bibliotek by tworzyć - bibliotekarska kreatywność w GBP w Zabierzowie” –  tak swoje wystąpienie nazwała Pani Elżbieta Mazur. Uczestnicy forum mieli możliwość ujrzenia zadziwiająco wielu działań podejmowanych w niewielkich lokalach bibliotek. Dzięki wielkiej sile i chęci pracowników te wielkie przeciwności małych lokali nie stają na drodze do tego by biblioteki były nowoczesne i prężnie rozwijające się. Obecnie stanowią one lokalne centra aktywności społecznej i promocji kultury.
„Kreatywne formy pracy z książką” – zaprezentowała słuchaczom Pani dr Wanda Matras – Instytut Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Bogactwo form oraz różnorodnych dróg możliwości pracy z książką wzbudzało w uczestnikach podziw. Zaprezentowane treści, tematy, tytuły książek oraz postacie autorów zdecydowanie są wspaniałym źródłem inspiracji i podpowiedzi kreatywnych sposobów spotkania się z drugim człowiekiem poprzez najpiękniejszy pomost - książkę.
Zastępca Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie – Pani Anna Wiśniewska przypomniała zgromadzonym o istocie działań sprawozdawczych w bibliotekach, zachęcając równocześnie do wypełniania elektronicznego dokumentu: Analiza Funkcjonowania Bibliotek.
Prezentacje filmowe były okazją do zaprezentowania możliwości wykorzystania darmowych narzędzi internetowych w działaniach promocyjnych biblioteki.
Pani Joanna Smogulecka-Mokrzycka z PiGBP w Jerzmanowicach w pierwszej przygotowanej prezentacji filmowej ukazała w sugestywnych slajdach bogactwo darmowych i dostępnych narzędzi internetowych oraz zachętę do podejmowania trudu twórczych prób. Druga zaprezentowana filmowa opowieść była przykładem zastosowania prezentacji filmowej jako relacji z wydarzenia bibliotecznego.
Pani Anna Szatko z MBP w Skawinie w swojej prezentacji filmowej pokazała możliwości wykorzystania tej formy do promocji nadchodzącego wydarzenia bibliotecznego. Prezentacja obejmowała zarówno slajdy zawierające zdjęcia i słowa, jak również fragmenty krótkich filmików.
Z przejęciem słuchaliśmy opowieści Pani Joanny Stovrag, autorki książki „Chwila na miłość”. Rozmowę z Autorką pięknie moderowała pytaniami Pani Ewa Bylica z PiGBP w Jerzmanowicach. Książka Pani Joanna Stowrag jest wieloaspektowa, bogata zarówno w treści, jak również odnosząca czytelników do wielu spraw i tematów. Moc wyrazu tej pozycji jest wzmacniana przez konfrontację miłości z nienawiścią czy pokoju i toleracji przedwojennego Sarajewa z wojną. Jak sama Autorka mówi, książka jest swego rodzaju hołdem dla mieszkańców wyjątkowego miasta, gdzie w czasach pokoju ludzie różnych wyznań i wywodzący się z różnych tradycji potrafili żyć w przyjaźni i tolerancji, a kiedy nastały czasy wojny przetrwali kilkuletnie oblężenie dzięki wzajemnej solidarności, o czym w przejmujących słowach opowiadała Autorka.
Forum Bibliotekarzy Powiatu Krakowskiego to dla nas wyjątkowy dzień. To coś więcej niż miejsce ciekawych referatów, związanych z naszą pracą. To przede wszystkim przestrzeń dla nas wszystkich do spotkania i poznawania się, wymienienia informacji, doświadczeń, omówienia sytuacji w poszczególnych bibliotekach, a ponadto do odnalezienia inspiracji na działania przez kolejny rok.
Dziękujemy za wspólny i owocny czas. Do zobaczenia!

di.jpg
dk.jpg
2011 „Kreatywnie w Bibliotece" - Forum Bibliotekarzy Powiatu Krakowskiego 25.05.2017.
Powered by Joomla 1.7 Templates