Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 9 Grudzień 2022        Imieniny obchodzą: Aneta, Leokadia, Wiesław

GBP Zabierzów

Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

(Biblioteka działa w strukturach Samorządowego Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów jako samodzielny dział)

Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów: Anna Domagała

Kierownik: Maria Gaudyn

Tel.12 285 15 04

e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Strona internetowa: http://www.bibliotekazabierzow.pl/

 
Biblioteka                         Pracownicy Pon. Wtorek   Środa Czwartek  Piątek Sobota
Zabierzów
32-080 Zabierzów
ul.Szkolna2
Tel.12 285 15 04
M. Gaudyn
A. Nowecka
R. Zając
11-19
11-19
8-14
11-19
11-19
8-14
Filia Balice
32-083 Balice
Tel.12 285 67 66
E. Mazur
–-
12-18
12–18
8-14
12–18
nieczynna
Filia Bolechowice
32-082 Bolechowice
Tel.12 285 19 19
Z. Walczak
8-14
12-19
12-19
12-19
12-19
nieczynna
Filia Rudawa
32-064 Rudawa
Tel.12 283 81 26
B.Baranowska
12-19
12-19
12-19
8-14
12-19
nieczynna

_________________________________________

Aktualności

LIPIEC 2011

____________________________________

Kraków Airport po raz kolejny wspiera biblioteki

 

GRANT DLA BIBLIOTEKI W BALICACH

 

w ramach konkursu grantowego

 

„WSPIERAMY SĄSIADÓW” organizowanego przez Kraków Airport

 

Biblioteka w Balicach już po raz drugi została dofinansowana przez Kraków Airport w ramach konkursu Wspieramy Sąsiadów. W roku ubiegłym bibliotece przyznano cztery tysiące zł. na zakup nowości wydawniczych, kupiliśmy 196 pozycji z różnych dziedzin wiedzy, przede wszystkim uzupełniliśmy lektury szkolne oraz dział książek dla dzieci i młodzieży.

W tym roku dostaliśmy dofinansowanie w wysokości 8 030 zł na realizację projektu  ,,Biblioteka uczy, bawi i wzrusza …” Zakup nowych regałów dla biblioteki w Balicach

Głównym celem naszego projektu jest powiększenie przestrzeni biblioteki w Balicach, poprzez remont pomieszczenia  i wymianę regałów.

Biblioteka w Balicach mieści się w niewielkim pomieszczeniu wielofunkcyjnego budynku wiejskiego Największą jej bolączką jest zbyt ciasne pomieszczenie, aby zapewnić miejsce na kolejne nowości wydawnicze, a zarazem stworzyć  warunki do organizacji imprez bibliotecznych i przyjazny klimat dla odwiedzających ją czytelników konieczna była modernizacja i zmiana aranżacji wnętrza.

Teraz jest to możliwe dzięki pomocy finansowej oraz życzliwości ze strony Zarządu portu lotniczego.

 

Wyposażenie pomieszczenia bibliotecznego w nowe funkcjonalne regały pozwoli oprócz codziennej działalności na przeprowadzanie niezwykle społecznie ważnych imprez czytelniczych takich jak: spotkania autorskie, wieczory poezji, bajkowe poranki, wystawy itp.

W chwili obecnej projekt jest już realizowany. Stare zniszczone regały zostały zdemontowane i usunięte, pomieszczenie biblioteczne jest pięknie odnowione, nowe regały są skręcane i mocowane do ścian.

Wszyscy pracownicy Gminnej Biblioteki publicznej w Zabierzowie  są  bardzo zaangażowani w pracę nad nowym obliczem filii bibliotecznej w Balicach, bo czas ucieka, a czytelnicy czekają…

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które dokumentują poszczególne etapy modernizacji  biblioteki.

 

 

_____________________________________

Aktualności

KWIECIEŃ 2011

__________________________________

Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

Filia w Bolechowicach

Bajkowa sobota w bibliotece w Bolechowicach


 

Na jedną kwietniową sobotę biblioteka w Bolechowicach zamieniła się w bajkowe królestwo.

Na wszystkie dzieci, które tego dnia odwiedziły bibliotekę, czekały gry i zabawy z udziałem ich ulubionych bohaterów literackich.

Spotkanie rozpoczęła pani Sylwia Suma, która czytając po angielsku historię sympatycznego niedźwiadka z zaczarowanego lasu, połączyła zabawę z nauką. Dzięki czemu, dzieci nie tylko świetnie się bawiły, ale także nauczyły nowych słówek w obcym języku.

Następnie dzieci brały udział w wielu zabawach rozwijających ich kreatywność. Największym wyzwaniem okazało się stworzenie własnego królestwa z…guzików. W końcu nie tak łatwo zbudować wielkie królestwo mając do dyspozycji cztery guziki i kredki…

Dzieci świetnie wywiązały się z tego zadania. I śmiało zmierzyły się z następnymi. Tym razem czekały na nie zagadki i pytania dotyczące bajkowych bohaterów.

Bajkowa sobota w bibliotece zakończyła się pokazem kukiełkowego teatrzyku. Dzieci same wykonały lalki i wystąpiły w roli aktorów w dwóch przedstawieniach: „Czerwony Kapturek” i „Kopciuszek”. Na widowni zasiedli rodzice, którzy bawili się tak samo dobrze jak ich pociechy.

Następna Bajkowa Sobota w bibliotece w Bolechowicach odbędzie się 14 maja.

Serdecznie zapraszamy! Z. Walczak

_____________________________________________________

Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

Filia w Bolechowicach

zaprasza do

 

Galerii Jednego Obrazu

Serdecznie zapraszamy do Galerii Jednego Obrazu w Bibliotece Publicznej w Bolechowicach. Galeria działa od początku kwietnia i co miesiąc prezentowane w niej będzie dzieło wykonane przez jednego z mieszkańców naszej Gminy. Do przedstawiania własnej twórczości zachęcamy zarówno profesjonalnych artystów, jak również amatorów. W galerii mogą być wystawiane obrazy malowane dowolną techniką, grafika, szkice, plakaty oraz fotografie. Szczególnie mile widziane będą prace przedstawiające naszą gminę: jej historię, Państwa ulubione miejsca lub ciekawe zakątki.

Galerię otwiera obraz „Kieszenie Julki” pędzla Sylwii Sumy.

Sylwia Suma (ur. 1977 r.) przeprowadziła się do Bolechowic z Londynu. W sztuce najbardziej fascynuje ją impresjonizm. Na pytanie, dlaczego właśnie ten kierunek odpowiada:

„To co absorbuje mnie najbardziej w impresjonistycznym malowaniu mogę ująć tylko w dwóch prostych słowach ... "pociągnięcia pędzlem". Niezwykły wpływ na odbiorców malarstwa ma nastrój i "układ wzoru" obrazów, więc co jest tak ważnego w samych pociągnięciach pędzla, czyż nie są one tylko częścią techniki malarskiej? Dla mnie ‘praca pędzlem’ jest tak bardzo istotna jak sam fakt przedstawienia myśli, to ona zdradza moje osobiste "pismo", mój charakter. Jako malarz, staram się osiągnąć wewnętrzny sukces czerpiąc z satysfakcji jaką niesie łatwość posługiwania się pędzlem i dyscyplina wyrażania się na płaszczyźnie w oszczędny i dobitny sposób.
Każde pociągniecie pędzla, mające coś do powiedzenia o temacie, zmusza do bliższego przyjrzenia się obrazom, a następnie ponownego spaceru, by obejrzeć je na odległość. „

Galeria zdobyła już swoich pierwszych wielbicieli. Czytelnicy odwiedzający bibliotekę przyznają, że bardzo spodobał im się ten pomysł.

Wszystkich, którzy chcieliby przedstawić swoje prace prosimy o kontakt z Panią Zofią Walczak.

tel. 12 285 19 19.

poniedziałek            -  8.00 – 14.00

wtorek – piątek        - 12.00 – 19.00

_____________________________________________

Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

Filia w Bolechowicach

zaprasza dzieci z klas I -II

na BAJKOWĄ SOBOTĘ PO ANGIELSKU

Będziemy czytać bajki po angielsku !

Proste przystępne bajki czytane w języku angielskim wzbogacą słownictwo dzieci i będą okazją do świetnej zabawy.

Bajki czytać będzie Sylwia Suma - malarka, która przez kilka lat mieszkała i tworzyła w Londynie.

Ponadto w programie:

Konkursy, zabawy plastyczne i słodkie "co nieco".

Zajęcia odbędą się 16 kwietnia i 14 maja 2011 roku

w godz. 11.00 - 13.00

Zgłoszenia pod nr tel. 12 285 19 19

poniedziałek     8.00 - 14.00

wtorek-piątek      12.00 - 19.00

Zajęcia są bezpłatne !

__________________________________________

Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

Filia w Rudawie

zaprasza do obejrzenia wystawy

 

100 Lat „W pustyni i w puszczy”

 

Jaki był pierwotny tytuł jedynej w dorobku Henryka Sienkiewicza powieści dla dzieci? Jak powstawała powieść i jak była później wydawana? Kto był pierwowzorem Nel, a kto pierwowzorem Stasia? Co w tej sprawie jest pewne, a co nie? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć na mini wystawie przygotowanej w Bibliotece Publicznej w Rudawie.

Wystawa nosi tytuł „100 lat W pustyni i w puszczy”. Przedstawia informacje dotyczące powstania i wydawania powieści oraz prezentuje odbitki ilustracji z najciekawszych polskich edycji powieści Sienkiewicza.

Wystawę można oglądać w bibliotece w Rudawie.

Poniedziałek, wtorek, środa, piątek     12.00 – 19.00

Czwartek     9.00 – 15.00

___________________________________

Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

Wieczór poetycko-muzyczny  "Bądź przy mnie blisko…"
4 marca 2011 r.


zobacz galerię zdjęć

 

4 marca 2011r. w Gminnej Bibliotece  Publicznej w Zabierzowie odbył się kolejny wieczór poetycko-muzyczny zatytułowany Bądź przy mnie blisko… czytelnicy, którzy chcieli wymienić książki zatrzymywali się w drzwiach z niezmiennym pytaniem – czy biblioteka jest dzisiaj czynna? Potem natychmiast dodawali – jak tu dzisiaj inaczej… rzeczywiście dekoracja kolorowymi draperiami, kwiatami i różnymi drobiazgami zamieniła kącik literatury dla dzieci i czytelnię internetową w salon literacki. Godzina 18.00; wieczór poezji rozpoczyna Piotrek Śladowski piosenką Wielka miłość. Nie wiem co bardziej zauroczyło publiczność, czy jego piękny głos, czy uroczy uśmiech, ale wszyscy byli zachwyceni jego występem. Piotr jest uczniem III klasy Gimnazjum Zespołu Szkół w Jerzmanowicach i laureatem Konkursu Recytatorskiego w Bydgoszczy.

Natomiast Maria Gaudyn i Krzysztof Mazur bawili publiczność wierszami wyszperanymi z lamusa naszej biblioteki. „Odkurzyliśmy”  między innymi tomiki wierszy Mariana Załuckiego, Jeremiego Przybory i Piotra Wasowskiego.

- Bez Ciebie jestem taka smutna, jak kondukt w deszczu pod wiatr
Bez Ciebie jestem wyzuta z ochoty całej na świat
… skarżyła się Maria

- Przy Tobie będę pogodny, bo skąd bym smutek brać miał… pocieszał ją Krzysztof

Świetną oprawę muzyczną wieczoru stworzyli zaprzyjaźnieni z biblioteką muzycy: Włodzimierz Mazoń – gitara i śpiew, Renata Jaśkowska – śpiew, Łukasz Polus – harmonijka ustna, którzy oprócz własnych utworów  zaśpiewali  kilka świetnych kabaretowych piosenek. Wieczór był  pełen humoru, wybuchów śmiechu, ale i nostalgicznych melodii.

Jeszcze nigdy w naszej niewielkiej bibliotece, na tak maleńkiej scenie, nie występowało tyle osób, ale ten bezpośredni kontakt z publicznością sprawił, że atmosfera była fantastyczna, ciepła, serdeczna, a jednocześnie skłaniająca do refleksji nad miłością i życiem we dwoje.

Była też niespodzianka: Pani Maria Szlachetka, żywiołowo i z humorem zaprezentowała swoje własne wiersze i piosenki, doskonale wpisujące się w tematykę wieczoru.

Pani Maria jest Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Jerzmanowicach, sama pisze wiersze i teksty piosenek, z różnych materiałów wykonuje piękne sztuczne kwiaty, które można oglądać w Galerii Sztuki Ludowej w Powiatowej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Jerzmanowicach.

Występ gości z Jerzmanowic jest efektem rozwijającej się i owocnej współpracy naszej placówki z Biblioteką w Jerzmanowicach pod kierownictwem Pani Doroty Furman, którą również mieliśmy przyjemność gościć.

Nie można nie wspomnieć o pracownikach biblioteki, którzy na długo przed premierą byli zaangażowani w pracy nad spektaklem. Ania Nowecka, Maria Gaudyn i Robert Zając, byli nie tylko współautorami przedstawienia, ale również wykonali ciężką pracę „służb technicznych”, które nie tylko przygotowały scenę do występu, ale również musieli po wieczorze do późnych godzin nocnych przygotować bibliotekę do codziennego funkcjonowania. Już teraz zapraszamy wszystkich na kolejne wieczory z poezją i piosenką.

I to już wkrótce.

di.jpg
dk.jpg
2011 GBP Zabierzów.
Powered by Joomla 1.7 Templates