Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 4 Grudzień 2021        Imieniny obchodzą: Barbara, Bernard, Krystian

Aktualności

DZIEJÓW PARAFII
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W GOTKOWICACH

Zapraszamy do przeczytania artykułu
Pana Zygmunta Krzystanka
Artykuł ukazał się w Nr 56 (05/2018) NATANAELA, s. 10-11

Kontynuując cykl opisujący działalność Pań zorganizowanych w Kołach Gospodyń w Jerzmanowicach, a następnie w Łazach, nie można pominąć Gotkowic.
Tradycja pracy organicznej dla dobra wspólnego, wywodzi się w Gotkowicach jeszcze od czasów przedwojennych. Istniejące tam wówczas apolityczne Koło Młodzieży Wiejskiej skupiało całą młodzież, żeńską i męską, a jego aktywność wyróżniała się w całym Powiecie Olkuskim.
W czasie okupacji niemieckiej możliwe było tylko szkolenie konspiracyjne w szeregach Armii Krajowej.
Natomiast po II wojnie światowej, po zmianie ustroju państwa, panie były zrzeszone w Lidze Kobiet, której przewodniczącą była Zofia Jarosz.
Natomiast Koło Gospodyń Wiejskich zostało założone w 1963 r. i jego pierwszą przewodniczącą została Daniela Sokół. Koło było bardzo liczne a jego działanie prężne. Uczestniczyło w konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. W jego ramach organizowane były różne kursy, jak gotowania i pieczenia, kroju i szycia, uprawy jarzyn i owoców. Kuchnie były udostępniane u poszczególnych członkiń Koła. W każdym miesiącu odbywały się zebrania, na których były omawiane sprawy dotyczące Koła. Zajmowano się również uprawą kwiatów, kompozycją suchych bukietów, wykonywaniem palm, co stanowiło dodatkowe źródło dochodów, a te umiejętności przekazywane są następnym pokoleniom. Na wystawie w Zadrożu prezentowały: kwiaty, warzywa, owoce i przetwory owocowe. Na podobnej wystawie w Przegini zajęły pierwsze miejsce.
Oprócz tych sukcesów osiągnięto jeszcze umiejętność pracy zespołowej, co jest bardzo cenną zaletą każdego zespołu, każdej organizacji. Po zakończeniu każdego kursu organizowane były wieczorki taneczne z udziałem druhów OSP, na których przygrywał na akordeonie Marian Kemona. Na te spotkania zapraszani byli przedstawiciele Gminy, Kółka Rolniczego, Gminnej Spółdzielni oraz Mleczarni ze Skały.
Organizowane były także zabawy taneczne z bufetem, które przynosiły zysk. Były jeszcze wpływy gotówki z dotacji oraz nagrody uzyskane w różnych konkursach. Za te fundusze zakupiono sto kompletów zastawy stołowej, sztućce, półmiski i garnki. Została zorganizowana wypożyczalnia tych przedmiotów na różne uroczystości, np. wesela, komunie, które odbywały się w tych czasach w prywatnych domach, a dopiero później w remizie OSP Gotokowice (po jej wybudowaniu). Bardzo dobrze prowadziła wypożyczalnię przez wiele lat, prawie do końca swojego życia, Maria Kemona.
Koło zawsze uczestniczyło w parafialnych dożynkach z wieńcem, a w gminnych również z wystawą kwiatów, warzyw.
Za sprawą Koła organizowane były wycieczki krajoznawcze, na różne imprezy, np. do cyrku. Za wygospodarowane fundusze został zakupiony siewnik do jarzyn, szatkownica do kapusty, oraz magiel elektryczny. Wszelkie imprezy, zebrania, kursy i zabawy odbywały się w remizie OSP Gotkowice, dzięki jej udostępnieniu przez druhów.
Po 14 latach Danielę Sokół, w 1977 r., zastąpiła nowa przewodnicząca Koła, Katarzyna Sarota, która tę funkcję pełniła przez następne 10 lat, do 1987 r. Nadal były organizowane różne kursy, np. szycia i haftowania strojów regionalnych, gotowania, pieczenia, oraz kurs na prawo jazdy. Gotkowice zostały zgłoszone do konkursu „Wieś piękna i ukwiecona”. Kolejnymi przewodniczącymi Koła Gospodyń Wiejskich w Gotkowicach były Zofia Krzystanek i Danuta Glanowska.
W marcu 2005 r. nową przewodniczącą została Teresa Kiełkowicz, zastępczynią Anna Piaśnik, a skarbnikiem Alicja Krzystanek. Wówczas wszystkie Panie z KGW bardzo czynnie włączyły się do zorganizowania wielkiej uroczystości „600 – lecia istnienia wsi Gotkowice” w 2006 r.
Dalszy ciąg dziejów tego Koła przedstawię w następnym numerze NATANAELA.

Fotografie z czasów przedwojennych, gdy istniało      
w Gotkowicach Koło Młodzieży Wiejskiej                    


Panie z KGW Gotkowice, na czelez byłą przewodniczącą
Koła, Panią Danielą Śladowską

di.jpg
dk.jpg
2011 DZIEJÓW PARAFII KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W GOTKOWICACH Zapraszamy do przeczytania artykułu Pana Zygmunta Krzystanka Artykuł ukazał się w Nr 56 (05/2018) NATANAELA, s. 10-11.
Powered by Joomla 1.7 Templates