Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 27 Kwiecień 2024        Imieniny obchodzą: Felicja, Teofil, Zyta

Informacje dla bibliotekarzy

 

Tegoroczne, ósme już, Forum Bibliotekarzy Powiatu Krakowskiego
odbyło się pod hasłem
Historia regionalna i lokalna”.

 Rok 2014 został ogłoszony rokiem Oskara Kolberga. Ten XIX-wieczny etnograf i folklorysta związany był z terenami naszego powiatu. Jego wielotomowe dzieło „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce” pozwoliło lepiej poznać i zrozumieć kulturę ludową i uaktywnić ruch folklorystyczny w Polsce.

W nawiązaniu to obchodów roku Kolberga tegoroczne, ósme już, Forum Bibliotekarzy Powiatu Krakowskiego odbyło się pod hasłem „Historia regionalna i lokalna”.

Tradycyjnie wszystkich zaproszonych przedstawicieli władz lokalnych, bibliotekarzy oraz prelegentów serdecznie przywitała Dyrektor Powiatowej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Jerzmanowicach – Pani Dorota Furman. Swoją obecnością Forum zaszczycili: Starosta Powiatu Krakowskiego Józef Krzyworzeka, Wicestarosta Powiatu Urszula Stochel, Zastępca Dyrektora WBP w Krakowie Anna Wiśniewska, Przewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego Tadeusz Nabagło, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego Krzysztof Karczewski oraz Przewodniczący Komisji Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu Wojciech Karwat.

Spotkanie rozpoczęło się uroczystym przemówieniem Starosty Powiatu Krakowskiego – Pan Józefa Krzyworzeki. W towarzystwie Pani Urszuli Stochel – Wicestarosty, Pana Tadeusza Nabagło – Przewodniczącego Rady Powiatu oraz Pani Dyrektor Furman, Starosta wręczył listy gratulacyjne 15 Bibliotekarzom z terenu powiatu krakowskiego, obchodzącym jubileusze pracy zawodowej.

Część wystąpień prelegentów zapoczątkował mgr Mateusz Wyżga – adiunkt w Katedrze Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii Instytutu Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.



Prezentacja Źródła do historii regionalnej i lokalnej w ciekawy sposób odkryła przez laikami zasady działania, głównie archiwów parafialnych, z którymi Pan Mateusz w swojej pracy zawodowej ma najczęstszy kontakt. Księgi metrykalne, spisy dusz to kopalnie wiedzy dla osoby, która zainteresowana jest historią pochodzenia swojej rodziny.

 

Kolejna część Forum poświęcona została roli i znaczeniu pracy bibliografów, tworzeniu bazy bibliograficznej. Dotychczasowe dokonania przy opracowywaniu bibliografii regionalnej powiatu krakowskiego oraz istotę współpracy wszystkich bibliotekarzy powiatu krakowskiego przy tworzeniu bazy bibliograficznej przedstawiły bibliotekarki z Powiatowej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Jerzmanowicach – Pani Mirosława Nabagło i Daria Modras.

 

O znaczeniu bibliografii o większym zasięgu w oparciu o bibliografię Małopolski mówiła Pani Krystyna Kasprzyk z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Podkreśliła jak znaczącym elementem w prawidłowym działaniu i pomyślnym rozwoju jest zaangażowanie wszystkich pracowników sfery bibliotecznej.


Po krótkiej przerwie przy mównicy pojawił się gość specjalny – Pan Zbigniew Święch w towarzystwie żony Romy Habowskiej-Święch i asystenta Pana Tomasza Kostki. Przedstawienie „Siły legendy w poznawaniu prawdy historycznej”, uatrakcyjnione nagraniami filmowymi związanymi z pracą zawodową Pana Święcha w zdumienie wprawiło grono zebranych bibliotekarzy. Klątwa rodu Jagiellonów po otwarciu grobu Kazimierza IV i jego żony, duchowa moc wzgórza wawelskiego, czyli tzw. czakram wawelski oraz niezwykłe losy Władysława III Warneńczyka i nowe odkrycia, sugerujące, że Krzysztof Kolumb jest jego synem być może obudziły w słuchaczach pierwiastek dociekliwości i chęć odkrycia prawdy. Spotkanie to z pewnością głęboko zapadnie obecnym w pamięć.

 




Na zakończenie, tradycyjnie już, jedna z bibliotek z terenu powiatu przedstawiała krótką charakterystykę swojej placówki.



W tym roku swoimi dokonaniami pochwalić się mogła Pani Maria Jędrychowska – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słomnikach. Niewątpliwie stanie się jednostką samodzielną wpłynęło pozytywnie na rozwój biblioteki i poszerzenie jej oferty kulturalnej.


Forum Bibliotekarzy Powiatu Krakowskiego to nie tylko cykl ciekawych referatów, związanych z naszą pracą. To przede wszystkim możliwość spotkania się, wymienia informacji, doświadczeń, omówienia sytuacji w poszczególnych bibliotekach, odnalezienia inspiracji.

Mamy ogromną nadzieję, że za rok również się spotkamy! Do zobaczenia!

di.jpg
dk.jpg
2011 Forum Bibliotekarzy Powiatu Krakowskiego odbyło się pod hasłem „Historia regionalna i lokalna”. .
Powered by Joomla 1.7 Templates