Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 26 Kwiecień 2024        Imieniny obchodzą: Maria, Marcelina, Marzena

Informacje dla bibliotekarzy

zobacz galerię zdjęć

Dnia 21 maja 2013 roku odbyło się coroczne Forum Bibliotekarzy Powiatu Krakowskiego, organizowane przez Powiatową i Gminną Bibliotekę Publiczną w Jerzmanowicach. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania była „Biblioteka wobec nowoczesnych technologii”, która wielkimi krokami wkracza do bibliotek. Zaproszeni prelegenci wygłaszali referaty związane z nowymi technologiami, które mają zastosowanie w bibliotekach.

Wszystkich uczestników Forum serdecznie przywitali przedstawiciele Starostwa Powiatowego: Wicestarosta – Urszula Stochel, Przewodniczący Rady Powiatu – Tadeusz Nabagło, Wiceprzewodniczący rady Powiatu – Krzysztof Karczewski oraz Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia – Adam Piaśnik i Dyrektor Powiatowej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Jerzmanowicach – Dorota Furman. W spotkaniu uczestniczyła Anna Wiśniewska - Zastępca Dyrektora WBP w Krakowie. Po powitaniu nastąpiło uroczyste wręczenie listów gratulacyjnych z okazji jubileuszu pracy zawodowej Bibliotekarzom z powiatu krakowskiego.

Zebrani goście chętnie i z zainteresowaniem wysłuchali wystąpień zaproszonych prelegentów. Maria Cibicka z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie bardzo ciekawie przedstawiła możliwości nowych technologii w bibliotekach. Sprawny system biblioteczny to podstawa obecności biblioteki w sieci. Współcześnie dużą rolę w dialogu z użytkownikiem odgrywają także serwisy społecznościowe. Biblioteki wychodzą naprzeciw różnym potrzebom czytelniczym, np. WBP w Krakowie wypożycza użytkownikom czytniki z kolekcjami e-booków, których popularność stale wzrasta.

Obecność w sieci współcześnie jest już standardem. Kolejna prelekcja – tym razem dr Beaty Langer z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – dotyczyła portalu YouTube, jako kanału komunikacji bibliotek publicznych. Okazało się, że wiele spośród bibliotek akademickich posiada własny kanał na portalu YouTube, które cieszą się sporą popularnością. Największą liczbę wyświetleń (ponad 6 tysięcy) odnotował filmik „Biblioteka to nie horror”, zamieszczony przez Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego.

Okazją do promowania czytelnictwa oraz działalności bibliotek może okazać się współpraca z Krakowskim Biurem Festiwalowym. Projekt „Reading Małopolska” nakierowany jest na podkreślenie literackiego potencjału regionu, na budowanie marki Małopolski poprzez pryzmat literatury. Biblioteki powiatu krakowskiego mogą przyczynić się do tworzenia szlaków literackich w ramach akcji letniej „Czytamy Małopolskę”.

Na zakończenie spotkania, tradycyjnie już, jedna z bibliotek z terenu powiatu krakowskiego miała szansę zaprezentować swoją działalność. W tym roku dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie –Michał Grzeszczuk przedstawił sukcesy i porażki w działalności zarządzanej przez niego książnicy, a Magdalena Stec zaprezentowała możliwości MultiCentrum w Skawinie, które powstało w 2012 roku, jako jedna z nowoczesnych filii Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Tegoroczne Forum Bibliotekarzy Powiatu Krakowskiego zajęło się ważnym tematem nowych technologii i ich zastosowania w bibliotece. Są one szansą na rozwój działalności bibliotecznej oraz promowanie czytelnictwa. Mamy nadzieję, że przedstawione możliwości zostaną wykorzystane w bibliotekach powiatu krakowskiego.

di.jpg
dk.jpg
2011 Forum Bibliotekarzy Powiatu Krakowskiego 21.05.2013.
Powered by Joomla 1.7 Templates