Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 20 Październik 2021        Imieniny obchodzą: Ireny, Kleopatry, Jana

Informacje dla bibliotekarzy

Szkolenie dla Bibliotekarzy Powiatu Krakowskiego 4.11.2015
„Deskryptory BN – konieczność czy wybór?”

zobacz galerię zdjęć

4 listopada w nowym budynku naszej Biblioteki mieliśmy przyjemność gościć Bibliotekarzy z terenu powiatu krakowskiego. Wzięli oni udział w szkoleniu „Deskryptory BN – konieczność czy wybór?”, które poprowadził Wojciech Kowalewski z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Jak się okazało na początku, temat deskryptorów nie jest znany wszystkim bibliotekarzom. Pan Wojciech przedstawił ogólną filozofię deskryptorów, a także narzędzia, tj. protokół OAI-PMH, służące do aktualizowania danych katalogowych w nowym modelu opracowania zbiorów. To dość ważne informacje, ponieważ już od 1 października Biblioteka Narodowa przy opisie bibliograficznym stosuje deskryptory, które zastąpić mają Język Haseł Przedmiotowych. Pomimo początkowego przerażenia zgromadzonych bibliotekarzy wprowadzenie deskryptorów nie jest tak skomplikowane, a idące za tym zmiany w wyszukiwaniu w katalogu on-line, poprzez wyszukiwanie za pomocą określonych kryteriów (faset), wpłynie pozytywnie na odbiór katalogu i ułatwi korzystanie z niego czytelnikom.

W trakcie przerw bibliotekarze mgli zwiedzić nowy budynek naszej Biblioteki, a także wymienić się informacjami ze swoich lokalnych społeczności.

Serdecznie dziękujemy panu Wojciechowi Kowalewskiemu za przestawienie „trudnego” tematu w tak przejrzysty sposób, a bibliotekarzom za obecność.

di.jpg
dk.jpg
2011 „Deskryptory BN – konieczność czy wybór?” 4.11.2015 .
Powered by Joomla 1.7 Templates