Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 20 Październik 2021        Imieniny obchodzą: Ireny, Kleopatry, Jana


Andrzej Muszyński

Andrzej Muszyński – ur. 1984. Prawnik z wykształcenia, pisarz z wyboru. Pierwszy stypendysta Fundacji Herodot im. R. Kapuścińskiego i laureat konkursu na najlepsze opowiadanie 2012 roku na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. Nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się jego debiutancka książka „Południe” - zbiór reportaży z globalnego Południa nominowany do Nagrody im. B. Pawlak (2013) oraz prozatorska „Miedza” (2013) nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza. W 2015 roku nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się jego książka reportażowa o Birmie pt. „Cyklon” nominowana do Nagrody im. B. Pawlak.  Za powieść „Podkrzywdzie” (Wydawnictwo Literackie) nominowany do Paszportów Polityki i Nagrody Literackiej Gdynia.

Laureat Kolosa za wyprawę w Himalaje Birmańskie oraz Nagrody im. A. Zawady ufundowanej przez Miasto Gdynia na eksplorację północnej Birmy. Jego teksty w tłumaczeniu na język birmański ukazywały się w największych birmańskich dziennikach m.in. Myanmar Times oraz w języku angielskim w miesięczniku „Irrawaddy” wydawanym w Azji Południowo-Wschodniej. Swoje utwory publikował m.in. w „Twórczości”, „Nowym Obywatelu”, „Akcencie”, „Wyspie”, „Res Publice Nowej”, czy „Radarze”, gdzie ukazały się jego opowiadania w tłumaczeniu na język niemiecki i ukraiński. Współpracownik miesięcznika „Znak”. Laureat konkursu krakowskiego Centrum Kopernika „Nauka a duchowość”. Stypendysta Ministra Kultury oraz Miasta Krakowa. Debiutował jako poeta na łamach „Akcentu”, „Nowej Dekady Krakowskiej” i „Toposu”. Mieszka na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Blisko związany z Jurą Krakowsko-Częstochowską, będącą tłem zdarzeń w jego książkach prozatorskich. Mieszka w Racławicach.

di.jpg
dk.jpg
2011 Andrzej Muszyński.
Powered by Joomla 1.7 Templates