Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 20 Październik 2021        Imieniny obchodzą: Ireny, Kleopatry, Jana

Kazimierz Tomczyk

Józef Piłsudski w Racławicach

 Zapraszamy do przeczytania artykułu
Pana Kazimierza Tomczyka

Mało kto wie, że w Racławicach przez krótki czas przebywał Józef Piłsudski, późniejszy naczelnik państwa, wódz naczelny Wojska Polskiego i premier Polski. Było to 7 sierpnia 1914 roku.    

fot. - Obelisk w Paczółtowicach

Jak wiemy 28 lipca 1914 roku doszło do wybuchu pierwszej wojny światowej. Do walki między sobą stanęły m.in. państwa zaborcze. Wobec tego faktu zwolennicy orientacji austropolskiej wystąpili z hasłem zbrojnej akcji przeciwko Rosji. Wystąpienie to poprzedziła mobilizacja oddziałów strzeleckich w Krakowie i Krzeszowicach. Na 5 sierpnia 1914 roku wyznaczono mobilizację w Krzeszowicach, na którą przybył Józef Piłsudski. Pomimo wielu trudności udało się zmobilizować około 1500 żołnierzy, którzy w dniach 6 - 12 sierpnia 1914 roku przekroczyli granicę zaboru rosyjskiego w Racławicach i poprzez Przeginię, Skałę, Miechów pomaszerowali na Kielce.

7 sierpnia 1914 roku granicę zaboru przekroczył oddział strzelców dowodzony przez Józefa Piłsudskiego, który zatrzymał się w Racławicach, prawdopodobnie by odpocząć i zaopatrzyć się w żywność. Tu spotkała ich przykra niespodzianka - społeczeństwo racławickie, nie przejawiało większej radości na widok wkraczających oddziałów polskich. Podobnie zachowywała się ludność w innych miejscowościach, przez które przechodzili strzelcy. Towarzyszący żołnierzom kapelan wojskowy, tak oto opisuje m.in. postawę mieszkańców Racławic - Ludność nie przyjęła nas z obiecanym entuzjazmem, obojętna nawet nie chętna. Kupić trudno było. Krzyk i skargi przed komendantem kobiety, że jej za gęś zapłacili tylko dwa złote i wiele innych pretensji.

Po kilku tygodniach, które upłynęły od przemarszu strzelców dokonano wykopu słupa granicznego znajdującego się w Racławicach, który następnie został przewieziony do Krzeszowic. Przemarsz oddziałów Piłsudskiego przez granicę zaboru rosyjskiego upamiętnia obelisk znajdujący się w Paczółtowicach.

di.jpg
dk.jpg
2011 Józef Piłsudski w Racławicach.
Powered by Joomla 1.7 Templates