Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 4 Grudzień 2021        Imieniny obchodzą: Barbara, Bernard, Krystian

Zygmunt Krzystanek

           150 rocznica Bitwy pod Szklarami 5 kwietnia 1863 roku -

przybliżenie historii bitwy  - Zygmunt Krzystanek

zobacz prezentację

Dnia 27 marca 2013 roku Powiatowa i Gminna Biblioteka Publiczna w Jerzmanowicach zorganizowała spotkanie gimnazjalistów z panem Zygmuntem Krzystankiem – historykiem z zamiłowania, którego jednym z zainteresowań są dzieje gminy Jerzmanowice – Przeginia.

Z racji ogłoszenia roku 2013 Rokiem Powstania Styczniowego, spotkanie odbyło się pod hasłem „150 rocznicy bitwy pod Szklarami”. Pan Zygmunt jest „kopalnią wiedzy”. Z ogromną radością podzielił się z młodzieżą swoją wiedzą na temat genezy i faktów dotyczących walk powstańczych na terenach Polski, ze szczególnym uwzględnienie walk na terenie naszej gminy. Przybliżył historię bitwy pod Szklarami, która miała miejsce 5 kwietnia 1863 roku. Podczas prezentacji multimedialnej młodzież miała możliwość zapoznania się ze zdjęciami prezentującymi pomnik „Powstańcom styczniowym 1863 roku”, który powstał według projektu artysty rzeźbiarza adj. ASP Andrzeja Zwolaka, przedstawiający trzy niedokończone kolumny, symbolizujące trzy powstania. Dodatkowo gimnazjaliści mogli usłyszeć m.in. o warunkach życia i funkcjonowania mieszkańców tych terenów w okresie zaborów, o uczestnikach bitwy oraz przeczytać nekrologi 2 osób poległych pod Szklarami, które ukazały się w gazetach.

Młodzież z zainteresowaniem przysłuchiwała się panu Zygmuntowi. W końcu to historia, która dotyczy ich „małej ojczyzny”.

 

Serdecznie dziękujemy panu Zygmuntowi Krzystankowi za niezwykle ciekawą lekcję historii.

Mamy nadzieję, że takich spotkań z lokalną historią będzie w przyszłości więcej.

di.jpg
dk.jpg
2011 150 rocznica Bitwy pod Szklarami.
Powered by Joomla 1.7 Templates