Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 27 Październik 2021        Imieniny obchodzą: Iwony, Sabiny, Wincentego

Zygmunt Krzystanek

Z DZIEJÓW PARAFII
ROCZNA  STATYSTYKA ZA ROK  2018
Zapraszamy do przeczytania artykułu

Pana Zygmunta Krzystanka

Artykuł ukazał się w Nr 62 (12/2018) NATANAELA, s. 7

Do połowy ubiegłego roku publikowaliśmy miesięczne, imienne statystyki odnośnie ilości udzielonego Sakramentu Chrztu św., ilości pogrzebów i ilości zawartych związków małżeńskich, z podziałem na poszczególne miejscowości. Osobom zmarłym, zasłużonym dla naszej parafii, były poświęcone krótkie opisy. Z chwilą wprowadzenia przepisów zwanych skrótowo RODO, byliśmy zmuszeni zaniechać tych publikacji, w obawie przed sankcjami za upublicznienie nazwisk osób bez uzyskania od nich pisemnej zgody.
Zaniechanie tych publikacji, bardzo istotnych dla życia społeczności parafialnej, spotkało się z krytyką Szanownych Czytelników NATANAELA. Chcąc przynajmniej częściowo wypełnić tę lukę informacyjną, postaram się w sposób ilościowy wykazać stan zaistniałych zmian w tych trzech dziedzinach życia parafialnego.
W ciągu roku 2018 zostało ochrzczonych 34 dzieci z Jerzmanowic, 2 z Łaz i 3 z Gotkowic, a więc razem 39 nowych parafian.
W ubiegłym roku wystąpił ujemny przyrost naturalny w naszej parafii, ponieważ we wszystkich miejscowościach więcej było zgonów niż urodzin i tak: w Jerzmanowicach było 41 pogrzebów, w Łazach 6, a w Gotkowicach 5, czyli razem 52 osoby z naszej społeczności parafialnej odeszły do Domu Ojca. Ślubów było 17.
W rzeczywistości nie ubyło mieszkańców naszej parafii, a szczególnie w Jerzmanowicach, ponieważ te braki uzupełniły z nadwyżką osoby napływowe.
Natomiast jeszcze w r. 2017 mieliśmy zdecydowaną przewagę ilości urodzin nad zgonami.
Zauważalne są jednak pustostany i tak na przykład w Gotkowicach, w najbardziej zurbanizowanej wsi naszej parafii, gdzie jest kanalizacja i zniknęły szamba, są chodniki i dobra komunikacja, przy DK 94, już istnieje kilka pustostanów, a w kilku następnych domach mieszkają owdowiałe osoby, bez następców.
Zwiększona ilość zgonów może być również spowodowana zanieczyszczeniem powierza przez smog, który w Małopolsce i na Śląsku jest największy w Europie. Nasuwa się więc apel, aby do pieców nie wrzucać śmieci, zwłaszcza plastiku, bo to jest przeciw piątemu przykazaniu „nie zabijaj”. Sam byłem świadkiem jak przywożono do szpitala osoby w agonii, duszące się, właśnie w dni smogowe. W Krakowie już w tym roku będzie obowiązywał zakaz opalania węglem. W naszej parafii jest pewna ilość zamożniejszych rodzin, które mogą sobie pozwolić na ekologiczne ogrzewanie domów i przez to zmniejszenie zanieczyszczenie powietrza. Mam nadzieję, że władze samorządowe i administracja państwowa również wykażą więcej starań umożliwiających wprowadzenia ogrzewania ekologicznego. Na szczęście już wszystkie nowe domy posiadają ogrzewanie gazowe. Ocenia się, że rocznie smog zabija w naszym kraju 45 tys. osób, to znaczy, że średnio dziennie umierają z tego powodu 123 osoby.
Na zakończenie warto przytoczyć pewne fakty ogólne. Taka nadumieralność wystąpiła w całym naszym kraju. Podano do wiadomości, że w pierwszym półroczu urodziło się 194 tys. dzieci, a więc o 6 tys. mniej niż w takim samym okresie 2017 r. W tym samym czasie zmarło 215 tys. osób, to jest o 4 tys. więcej niż pierwszym półroczu 2017 r. Powszechnie argumentowano, że wprowadzenie dodatku 500+ za drugie i następne dziecko, spowoduje zahamowanie ujemnego przyrostu naturalnego, a nawet przyrost ilości ludności w naszym kraju. Okazuje się jednak, że te nadzieje nie spełniają się i trzeba będzie szukać jeszcze innych rozwiązań.

 

di.jpg
dk.jpg
2011 Z DZIEJÓW PARAFII ROCZNA STATYSTYKA ZA ROK 2018.Artykuł ukazał się w Nr 62 (12/2018) NATANAELA, s. 1 - 2.
Powered by Joomla 1.7 Templates