Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 27 Październik 2021        Imieniny obchodzą: Iwony, Sabiny, Wincentego

Zygmunt Krzystanek

Z DZIEJÓW PARAFII
Koło Gospodyń w Łazach - cz. II
Zapraszamy do przeczytania artykułu
Pana Zygmunta Krzystanka
Artykuł ukazał się w Nr 52 (1/2018) NATANAELA, s. 10-11

 

Dożynki Powiatu Krakowskiego w Skawinie
KGW Łazy towarzyszy sołtys Pan Marek Tucharz

Żyjemy w czasach, gdy życie społeczne w naszych miejscowościach nadal obumiera. Wolny czas wypełnia nam telewizja, internet i inne media, dlatego kontakty międzyludzkie stają się bardzo ograniczone. W związku z tym musimy docenić takie osoby, które przejawiają bezinteresowną aktywność dla dobra publicznego, jak na przykład udział w Kole Gospodyń w Łazach. To Koło, reaktywowane w lipcu 2003 r. po kilkunastu latach uśpienia, już w sierpniu tego samego roku wykonało piękny wieniec na gminne dożynki w Racławicach, uzyskując II miejsce i zdobywając 200 zł nagrody. Ta nagroda wystarczyła na zakup materiału na cztery fartuszki, a koszty ich uszycia pokryła przewodnicząca z własnych pieniędzy.
W tym samym roku odbyły się dożynki diecezjalne w Przegini z udziałem śp. ks. Biskupa Adama Śmigielskiego, gdzie również był prezentowany wieniec dożynkowy z Koła łazowskiego.
W marcu 2004 r. nastąpiła zmiana przewodniczącej ze względu na rezygnację Krystyny Synowskiej. Nową przewodniczącą została Urszula Szwarc. Pełni tą funkcję z dużym powodzeniem do dnia dzisiejszego.
W konkursie wieńców współczesnych na gminnych dożynkach w Jerzmanowicach w 2004 r. Łazowianki zdobyły I miejsce i nagrodę 300 zł.
Uczestnik dożynek, senator Bargiel, zadeklarował dołożenie jeszcze 100 zł. Za jego przykładem poszli i inni uczestnicy i wszyscy słowa dotrzymali. Za uzyskany fundusz można już było zakupić materiał na cztery spódnice do stroju ludowego. Takie były trudne początki. W następnym roku Koło uczestniczyło z wieńcem na dożynkach Powiatu Krakowskiego w Skawinie oraz na gminnych dożynkach w Sąspowie. Za zajęcie II miejsca w w Sąspowie Koło otrzymało nagrodę 250 zł. Ta nagroda i pomoc finansowa od wójta, Pana Józefa Hrabiego pozwoliła na zakup czterech bronowickich gorsetów i korali.
Inna działalność społeczna Koła polegała na zorganizowaniu wspólnie z druhami OSP zabawy tanecznej. Wystawiono „księgę pamiątkową” do której uczestnicy zabawy wpisywali darowizny na rzecz kościoła. Zebrano 1000 zł, a za sprzedaż biletów wstępu uzyskano 500 zł. W sumie Radzie Kościelnej przekazano 1500 zł. Odbywały się też spotkania towarzyskie Koła, np. w „tłusty czwartek”, w Dzień Kobiet, w domu seniorki Marii Mirek, ponieważ Koło nie dysponowało swoim pomieszczeniem.
Łazowianki promowały Gminę Jerzmanowice – Przeginia na Wystawie Rolniczej AGRO KRAK 2006 na terenie Muzeum Lotnictwa. Za udział w Konkursie Potraw Regionalnych otrzymały dyplom i puchar. Było to możliwe dzięki zapewnieniu transportu przez Pana Henryka Mirka.
W tym samym roku odbyły się gminne dożynki w Łazach, co nakładało na koło liczne obowiązki, jak wykonanie wieńców (mały i duży), bukietów dla gości, dekoracji całego otoczenia, zgromadzenie zabytkowego sprzętu rolniczego i gospodarstwa domowego, oraz zapewnienie i przygotowanie poczęstunku dla uczestników dożynek. Ten wysiłek został wspaniale doceniony, ponieważ w konkursie wieńców tradycyjnych Koło zajęło I miejsce i nagrodę 350 zł. Za sprzedaż kotylionów i potraw uzyskano 1500 zł. Część tych pieniędzy wydano na wyposażenie kaplicy, a za resztę zorganizowano wycieczkę do Wieliczki.
Koło Gospodyń objęło stałą opiekę pomnika pacyfikacji Łaz i coroczny udział w uroczystościach rocznicowych pacyfikacji. Również uczestniczyło w uroczystościach 80 – lecia OSP Łazy w 2007 r.
Dożynki Diecezjalno – Gminne z udziałem śp. Biskupa Adama Śmigielskiego odbyły się w Sąspowie, oczywiście za wieniec dożynkowy Koło otrzymało dyplom.
W 2008 r. członkinie Koła złożyły się na zakup figury procesyjnej Serca Pana Jezusa. Przywrócono również zwyczaj śpiewania pieśni Maryjnych przy przydrożnych kapliczkach. Koło również brało udział w uroczystym apelu poległych pod patronatem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 65 rocznicę pacyfikacji Łaz.
Dzięki funduszowi sołeckiemu 19 osób z Koła mogło w 2009 r. zwiedzić Muzeum Wsi Kieleckiej i Jaskinię Raj.
Natomiast w następnym roku, z udziałem Koła, dokonano otwarcia przedszkola w Łazach. Wieczory Niepodległości odbywają się w Chochołowym Dworze, zawsze z uczestnictwem Koła Gospodyń z Łaz, które przygotowuje stół obficie zastawiony potrawami regionalnymi, a na scenie bierze udział w śpiewie pieśni patriotycznych.
W 2011 r. w ramach Nocy Świętojańskiej w Jerzmanowicach wystawiono spektakl teatralny pt. „Drzewo”, w którym uczestniczyły przedstawicielki Koła. W nagrodę Wójt Gminy Pan Adam Piaśnik zorganizował dla Koła wycieczkę do Sandomierza.
14 sierpnia 2011 r. odbyła się uroczystość pożegnania ks. proboszcza Andrzeja Ciesielskiego, w której Koło uczestniczyło wręczając mu pamiątkowy album i kwiaty. 18 grudnia Kaplicę w Łazach wizytował ks. Biskup Grzegorz Kaszak. Koło w imieniu wszystkich mieszkańców podziękowało za tę wizytę.
W kwietniu 2012 r. Koło żegnało w kościele w Szklarach ks. Marka Fita, a sierpniu brało udział w Dożynkach Diecezjalno – Powiatowo – Gminnych w Sułoszowej. Tego też roku nastąpiło porozumienie między OSP, Sołtysem i Kołem w sprawie udostępnienia Kołu pomieszczenia w budynku OSP.
 Na zakończenie roku Koło wzięło udział w Powiatowym Przeglądzie Pastorałek i Kolęd Ludowych w Krzeszowicach, oraz w organizacji gminnego „Opłatka” w Łazach. W następnym, 2013 r.. odnotowano również ważne wydarzenia. 9 czerwca Koło wzięło udział w obchodach 25 lecia posługi kapłańskiej ks. Proboszcza Kazimierza Szczęsnego, a w lipcu w uroczystościach z okazji 70 rocznicy pacyfikacji Łaz.
We wrześniu, za zgromadzone fundusze, Koło zorganizowało wycieczkę do Wrocławia. 19 – osobowa grupa, wynajętym busem, zwiedziła najważniejsze obiekty miasta: Panoramę Racławicką, Muzeum w Ratuszu, Katedrę, Ogród Japoński.
Natomiast w październiku w ramach promocji naszej Gminy nastąpił wyjazd do Warszawy Kół Gospodyń, młodzieżowych zespołów artystycznych i klubów seniora. Było zwiedzanie Pałacu w Wilanowie i Świątyni Opatrzności Bożej.
Rok 2014 Koło rozpoczęło od uroczystego spotkania z okazji 50-lecia pracy społecznej nestorki Koła – Marii Mirek. W czerwcu Koło pielgrzymowało do Częstochowy, na Jasną Górę, w związku z obchodami „Roku Rzeczpospolitej”, gdzie uczestniczyło w Apelu Jasnogórskim.
Na budowę ogrodzenia cmentarza Koło ofiarowało składkę 15 osób w kwocie 1520 zł i jest wyszczególnione na tablicy pamiątkowej.

Dożynki Diecezjalne w Dąbrowie Górniczej


Na Dożynki Samorządowo – Diecezjalne w Dąbrowie Górniczej, KGW w Łazach przygotowało najpiękniejszy wieniec, otrzymując dyplom i czek na 750 zł.
Również rok 2015 obfitował w ważne wydarzenia. Z okazji 90. rocznicy urodzin ks. kan. Józefa Krzykawskiego Koło wzięło udział w uroczystej Mszy św.
Na kolejnej Nocy Świętojańskiej w Jerzmanowicach, KGW z Łaz, Gotkowic i Szklar zorganizowało stoisko z poczęstunkami. Za pieniądze sponsorów – poczęstunki były gratisowe, reszta była odpłatna. Koło zyskało 570 zł.
W sierpniu nastąpił wyjazd Koła do Warszawy na uroczystość zaprzysiężenia Prezydenta Andrzeja Dudy. Po powrocie odbyły się Dożynki Powiatu Krakowskiego w Krzeszowicach, na których Łazy zajęły drugie miejsce otrzymując dyplom i nagrodę 500 zł.
W październiku odbyła się wycieczka do Warszawy. W programie zwiedzanie: Pałacu Kultury i Nauki, Zamku Królewskiego, Starówki, Ogrodu Saskiego, Grobu Nieznanego Żołnierza, Powązek i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wycieczka do Warszawy przy dzwonach Świątyni Opatrzności Bożej


30 października Koło brało udział w uroczystości pogrzebowej śp. ks. kan. Józefa Krzykawskiego, byłego proboszcza naszej Parafii.
Nestorka Koła, Maria Mirek, została zaproszona do Galerii Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Krakowie, gdzie były prezentowane jej prace. Na zakończenie roku, Koło zorganizowało bal Sylwestrowy.
Dalsza kronika Koła od roku 2016 dopiero będzie napisana.
Należy pogratulować Kołu Gospodyń w Łazach, a szczególnie przewodniczącej, Pani Urszuli Szwarc, tak wspaniałej działalności i aktywności. Zapisy w kronice obrazują nie tylko historię Koła, ale również całego naszego regionu.

 

di.jpg
dk.jpg
2011 Z DZIEJÓW PARAFII Koło Gospodyń w Łazach - cz. II N.52.
Powered by Joomla 1.7 Templates