Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 12 Maj 2024        Imieniny obchodzą: Joanna, Dominik, Pankracy

Filia w Racławicach

 


Dar Bolesława Kozuba dla Biblioteki Publicznej w Racławicach


Ostatnimi czasy zbiory biblioteki w Racławicach wzbogaciły się o niezwykle cenny księgozbiór. Jego darczyńcą jest Bolesław Kozub z Racławic (mieszkający w Wielkiej Brytanii), Honorowy Obywatel i ostatni żyjący kombatant z naszej gminy, walczący przez cały okres II wojny światowej w I Dywizji Pancernej Generała Stanisława Maczka.

Pan Bolesław urodził się w 1915 r. w Racławicach. Kiedy wybuchła II wojna światowa postanowił wyjechać do Francji, gdzie w 1940 roku formowały się pierwsze odziały polskich sił zbrojnych na zachodzie. W czasie trwającej wiele tygodni wyprawy musiał przemierzyć m.in. Węgry i Jugosławię, a jedną z granic mijał pociągiem towarowym, przykryty węglem. Po kapitulacji Francji, razem z wieloma innymi polskimi żołnierzami trafił do Szkocji, gdzie służył w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej, przekształconej w 1942 r. w 1 Dywizję Pancerną pod dowództwem gen. Maczka. W 1944r. zgłosił się na ochotnika i przeszedł z Dywizją cały jej szlak bojowy od lądowania w Normandii, poprzez wyzwolenie Belgii i Holandii, aż do niemieckiego Wilhelmshaven, gdzie 4 Maja 1945 r. gen. Maczek przyjął kapitulację dowództwa kilkunastu jednostek niemieckich. W uznaniu zasług pan Bolesław otrzymał honorowe obywatelstwa Belgii i Holandii. Po wojnie ożenił się i osiadł w Edynburgu. [1]W latach 50’ śpiewał w polskim chórze. Bolesław Kozub namalował około 200 obrazów, słynie też ze swojej miłości do książek: część z nich posiada do dziś, resztę podarował znajomym oraz instytucjom.

Przekazany bibliotece dar odzwierciedla wieloletnie i rozlegle zainteresowania darczyńcy przede wszystkim naukami humanistycznymi, w tym szczególnie: historią Polski i historią powszechną, malarstwem, muzyką, architekturą, turystyką, literaturą piękną, tradycją i zwyczajami. Wśród 132 egzemplarzy przekazanych bibliotece znajduje się 36 pozycji w języku polskim, 95 w języku angielskim i jedna w języku francuskim (katalog malarski pt. "Divonne les-Bains"). Z dziedziny historii otrzymaliśmy wiele książek traktujących o II wojnie światowej. Z zakresu literatury pięknej znajdziemy m.in. dzieła Jerzego Andrzejewskiego, Andrzeja Struga, Jana Dobraczyńskiego, Zenona Kosidowskiego, Seweryna Goszczyńskiego. Cenną z podróżniczego punktu widzenia jest angielska kolekcja pięknie ilustrowanych albumów- przewodników po miastach wydanych przez Reader's Digest Association. Albumy opisują miejsca i zabytki takie jak: katedra Notre-Dame, Pompeje, Teotihuacan, Koloseum, Tadż Mahal Wenecja, Kreml i in. Miłośnicy malarstwa znajdą w kolekcji polsko- i obcojęzyczne albumy „Marczewski : a vision of Poland”, „Britain's paintings”, „Canaletto, malarz Warszawy”, „Malarstwo polskie : romantyzm, historyzm, realizm”. Oprócz typowych wydań książkowych, w zbiorze jest też kilka numerów „National Geographic” oraz… zbiór przepisów kulinarnych! Mimo, przewagi dzieł humanistycznych znajdziemy też kilka pozycji z nauk ścisłych m.in. „Illustrated dictionary of science”, czy „Invertebrate zoology”, co świadczy o niezwykłej różnorodności zamiłowań kolekcjonera.

Najstarszy przekazany druk pochodzi z 1903 roku i jest to niezwykle ceniony przez lingwistów podręcznik do nauki łaciny „Gildersleeve's Latin grammar”. Inne wartościowe pozycje to międzywojenne wydania anglojęzycznych pozycji (m.in. “Great short biographies of the world; a collection of short biographies, literary portraits, and memoirs chosen from the literatures of the ancient and modern world” z 1928 roku, “Hatter's castle” z 1931 roku, “Wild life of our world” z roku 1934 oraz “The reformation, the mass and the priesthood; a documented history with special reference to the question of Anglican orders” z 1937 roku. Podarowany księgozbiór nie ogranicza się jednak jedynie do starszych pozycji - część, zwłaszcza dotycząca historii II wojny światowej, to wydania najnowsze- np. pięknie wydane kompendium „The Second World War” z roku 2012. Należy ponadto wspomnieć, że wiele z tych dzieł posiada autografy i dedykacje autorów lub osób, od których nasz darczyńca otrzymał książki.

Otrzymanie gromadzonego pieczołowicie przez lata księgozbioru Bolesława Kozuba jest dla biblioteki bardzo miłym wyróżnieniem. Jesteśmy pewni, że przysłuży się czytelnikom i pozwoli im rozszerzyć swoje zainteresowania. Serdecznie dziękujemy!

 

 


di.jpg
dk.jpg
2011 Podziękowanie dla Pana Bolesława Kozuba.
Powered by Joomla 1.7 Templates