Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 20 Październik 2021        Imieniny obchodzą: Ireny, Kleopatry, Jana

Filia w Przegini

Literatura mądrościowa na spotkaniu seniorskim 
Aktywnej Przegini

24.05.2019

W ramach kolejnego już spotkania Aktywnej Przegini, w piątek 24 maja rozmawiałyśmy o bajce filozoficznej. Zdarza się bowiem tak, że dana opowieść, oprócz charakteru rozrywkowego, zawiera w sobie jeszcze spory ładunek pierwiastka intelektualnego, mówiąc o człowieku i świecie w sposób uniwersalny i poruszając zagadnienia egzystencjalne. Uczestniczki spotkania wysłuchały trzech bajek filozoficznych, które zgromadził i opowiedział czytelnikom na całym świecie Michel Piquemal i interpretowały je w odniesieniu do własnych życiowych doświadczeń oraz wiedzy.
Piquemal korzysta w swych poszukiwaniach z mądrości narodów i kultur całego świata, dlatego na spotkaniu zajęłyśmy się bajką grecką, bułgarską i arabską, zauważając przy okazji tej ostatniej, że bajka filozoficzna niekoniecznie musi pochodzić ze starożytności, bowiem współczesne opowieści także mają ogromną wartość edukacyjną i zmuszają do refleksji. Takim przykładem jest choćby Opowieść o trzech braciach autorstwa J. K. Rowling, która w przepiękny sposób mówi o śmierci i pokorze, która powinna cechować każdego z nas.
Specyfiką bajki filozoficznej jest możliwość dotarcia do czytelnika w każdym wieku przez swoją prostotę fabularną, uniwersalność przekazu i odwoływanie się do najbardziej podstawowych wartości w życiu ludzkim, dlatego zachęcamy wszystkich Państwa do poszukiwania takich opowieści i dzielenia się nimi w rodzinnym gronie :)

di.jpg
dk.jpg
2011 AP 24.05.19.
Powered by Joomla 1.7 Templates