Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 4 Grudzień 2021        Imieniny obchodzą: Barbara, Bernard, Krystian

Filia w Przegini

Siła młodych ludzi i wartość człowieka
– spotkanie DKK w Przegini
29.03.2019

 

 

 

 

 

 

 

 

   

W ramach kolejnego spotkania młodzieżowego DKK, jakie miało miejsce w piątek, 29.03.2019, rozmawiałyśmy o książce Niepełka. Siła prawdziwej przyjaźni Doroty Schrammek. Ogólna ocena lektury wypadła pozytywnie, dlatego książkę tę polecamy jako wartą przeczytania, choćby ze względu na nieuciążliwą, prostą i konkretną narrację, a także z kilku merytorycznych powodów.
Po pierwsze, pięcioro bohaterów to nastolatkowie, którzy nie są wyidealizowanymi postaciami z perfekcyjnego świata sukcesu, bogactwa i urody, lecz zwykłymi młodymi ludźmi borykającymi się z problemami, jakie każdy z nas zna również ze swego otoczenia. Jednocześnie, co warto podkreślić, problemy te (jak choćby anoreksja, brak pieniędzy, egoizm, czy alkoholizm w rodzinie) i dylematy rozgrywające się w głowach bohaterów nie są opisane w sposób przejmujący, lecz prozą konkretną i obiektywną, albowiem czytelnik sam powinien wczuć się w dramaty emocjonalne tych osób. Ten zabieg sprawia, że młodzi ludzie w książce są prawdziwi – chce się poznać ich historie.
Innym wątkiem zasługującym na uznanie, jest kwestia społecznego wykluczenia oraz pracy z dziećmi trudnymi. Autorka stara się podkreślić, iż w wyniku znacznych różnic ekonomicznych i kulturowych w poprzednim ustroju politycznym, istnieją obecnie środowiska, w których książka jest wrogiem nr 1, a wykształcenie, czy człowieczeństwo kulturowe wyższego rzędu do niczego niepotrzebne. Bohaterowie widzą wyraźnie, że taki styl życia przekłada się na dzieci, niszcząc u zarania ich potencjał. Dlatego wszystko, co należy robić, to stać się dla nich autorytetem i wzbudzić w nich ambicje intelektualne, gdyż to właśnie określa każdego człowieka.
Serdecznie polecamy lekturę i zapraszamy do Biblioteki!

 

di.jpg
dk.jpg
2011 Siła młodych ludzi i wartość człowieka – spotkanie DKK w Przegini 29.03.2019.
Powered by Joomla 1.7 Templates