Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 5 Styczeń 2025        Imieniny obchodzą: Hanna, Edward, Szymon

Filia w Przegini

Spotkanie z literaturą młodzieżową
w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
23.11.2018

 

W piątek 23 listopada 2018 roku w Bibliotece Publicznej w Przegini odbyło się kolejne już wydarzenie z cyklu spotkań z literaturą w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem rozmowy była książka Numery Rachel Ward, powieść tyleż zwyczajna i miejscami nieracjonalna, co ciekawa pod względem wniosków końcowych. Jej bohaterką jest 15-letnia dziewczyna, która posiada pewną parapsychologiczną zdolność – patrząc ludziom w oczy, widzi daty ich śmierci. Jem nosi w sobie tę straszliwą tajemnicę, nikomu o niej nie mówiąc, do momentu, aż niefortunny bieg zdarzeń i dramat związany ze śmiercią wielu ludzi zmusza ją i jej przyjaciela do ucieczki z miasta w obawie przed pościgiem policyjnym i uwagą całego kraju zwróconą właśnie na nich.

Wyprawa nastolatków została zdaniem klubu DKK opisana w sposób dość luźno związany z realiami policyjnych poszukiwań, a sama ucieczka z kolei pokazuje brytyjskich nastolatków jako ludzi o bardzo ograniczonej wiedzy i inteligencji, choć z drugiej strony ich kompletnie nieracjonalne zachowanie można by zrzucić na karb wcześniejszych problemów z prawem i kwestię przynależności Jem i Pająka do tak zwanej trudnej młodzieży. Słabą stroną książki jest też sprawa tytułowych numerów, czyli owych dat śmierci wszystkich ludzi, które, na podstawie opisu z okładki i tytułu dzieła można by potraktować jako wątek główny, a tymczasem sprawa ta ma marginalne znaczenie przez większość czasu i tak naprawdę nie jest ostatecznie w żaden sposób wyjaśniona jako zjawisko.

 Tym, co z kolei wyłania się na koniec powieści, jest pytanie o to, czy ludzie, pragnąc poznać datę własnej śmierci, mogą być nazwani głupcami czy nie? I czy przypadkiem zbyt często nie pragną oni wiedzy i władzy, które wykraczają poza granice ludzkich możliwości poznawczych i są zwyczajnie niebezpieczne? Inną niezwykle ciekawą kwestią, która wyłania się z powieści jest pytanie o to, czy ludzkie życie jest z góry przez coś lub kogoś zaplanowane, a my tylko nieświadomie odgrywamy dany nam scenariusz, czy też może człowiek, jako istota w pełni nieskrępowana i wolna, w każdej sekundzie sam kreuje swoją teraźniejszość i przyszłość? Na to ostatnie pytanie nie ma dobrej i jedynej odpowiedzi, o czym dobrze wiedzą filozofowie i artyści wszystkich ludzkich kultur i cywilizacji... Tym niemniej, warto się ciągle nad tym zastanawiać i odnajdować własne odpowiedzi. Bo to od nich zależy, jak potoczy się nasze życie. Zapraszamy do Biblioteki w Przegini na dalsze poszukiwania tajemnic świata i człowieka w lekturze!

di.jpg
dk.jpg
2011 Spotkanie z literaturą młodzieżową DKK 23.11.2018.
Powered by Joomla 1.7 Templates