Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 20 Październik 2021        Imieniny obchodzą: Ireny, Kleopatry, Jana

Informacje dla bibliotekarzy

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszam dyrektorów/kierowników bibliotek oraz pracowników opracowujących zbiory do  udziału w szkoleniu "Deskryptory BN - konieczność czy wybór?". Spotkanie rozpocznie się 04 listopada 2015 r. od godz. 11.00 do 14.00 w czytelni nowego budynku Biblioteki w Jerzmanowicach.
Szkolenie poprowadzi Wojciech Kowalewski z WBP w Krakowie.W związku z wprowadzeniem od 1 października 2015 r. przez
 Bibliotekę Narodową deskryptorów, które zastąpią dotychczas stosowany Język Haseł Przedmiotowych BN, zapraszamy na spotkanie informacyjne poświęcone zagadnieniom opracowania dokumentów z użyciem deskryptorów.

Opracowanie zbiorów bibliotecznych z wykorzystaniem deskryptorów wiąże się przede wszystkim z wprowadzeniem zmian w danych bibliograficznych. Dotyczą one przede wszystkim struktury formatu MARC21 w zakresie grupy pól haseł przedmiotowych. Biblioteka Narodowa zaplanowała likwidację opracowania rzeczowego bazującego na gramatyce pozycyjnej i konwersję określników i niektórych tematów do nowych pól. Docelowo też katalog on-line BN ma być wzbogacony o wyszukiwanie fasetowe, zgodnie z którym wyniki wyszukiwania będzie można uszczegóławiać poprzez filtrowanie według określonych kryteriów (faset).

W trakcie spotkania zostanie przedstawiona ogólna filozofia deskryptorów, a także narzędzia, tj. protokół OAI-PMH, służące do aktualizowania danych katalogowych w nowym modelu opracowania zbiorów.

di.jpg
dk.jpg
2011 Szkolenie "Deskryptory BN - konieczność czy wybór?" 04.11.2015 r..
Powered by Joomla 1.7 Templates