Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 24 Kwiecień 2024        Imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Aktualności

ROK 2007



PAŹDZIERNIK


W ramach inauguracji działalności Podkrakowskiego Salonu Sztuki odbyła się promocja książki Anny Kajtochowej pt. Rosa przedświtu 26 października 2007 roku o godz. 18.00.




LISTOPAD



• Konkurs "Poznajmy się"
Powiatowa i Gminna Biblioteka Publiczna w Jerzmanowicach przy współpracy z nauczycielami języka polskiego zorganizowała kolejny cykl konkursu pod hasłem „POZNAJMY SIĘ”. Konkurs polega na przeprowadzeniu wywiadu z osobą z terenu gminy, która jest warta tego, by poznała ją jak największa liczba osób. Tym razem prosimy o przeprowadzenie wywiadu z twórcami ludowymi lub rzemieślnikami „Rzeźby w drewnie”. Wywiady wzbogacone były starymi dokumentami, artykułami z prasy, zdjęciami wyrobów, fotografiami z targów, w których uczestniczyli rzemieślnicy itp. Biblioteka oferuje pomoc w nakręceniu wywiadu kamerą cyfrową lub w zrobieniu zdjęć aparatem cyfrowym.



• Warsztaty fotograficzne

W ramach przygotowań do powiatowego konkursu fotograficznego „Zabytki powiatu krakowskiego” w bibliotece zorganizowano dla młodzieży gimnazjum w Jerzmanowicach warsztaty fotograficzne prowadzone przez p. Włodzimierza Płanetę.





GRUDZIEŃ



• Gala konkursu fotograficznego

17 grudnia w siedzibie Starostwa Powiatowego w Krakowie w ramach cyklu „Podkrakowski Salon Sztuki”, odbyła gala konkursu fotograficznego „Zabytki Powiatu Krakowskiego”. Podczas uroczystości starosta krakowski - pan Józef Krzyworzeka, wiecestarosta - pan Andrzej Furmanik, wiceprzewodniczący Rady Powiatu – pan Tadeusz Nabagło, a także pan Adam Piaśnik – wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia wręczyli laureatom nagrody i wyróżnienia. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Następnie dokonano otwarcia wystawy prac nadesłanych na konkurs. Uroczystość uświetnił występ młodzieżowego zespołu muzycznego „Sokoliki” pod kierownictwem pana Wasyla Stefaniuka.
Na konkurs fotograficzny „Zabytki Powiatu Krakowskiego”, zorganizowany przez Powiatową i Gminną Bibliotekę Publiczną w Jerzmanowicach, prace nadesłało prawie 40 gimnazjalistów. Wszystkie zakwalifikowane fotografie znalazły się na wystawie, którą od 17 XII można oglądać w siedzibie Starostwa przy Al. Słowackiego 20. Następnie ekspozycja prezentowana będzie we wszystkich gminach powiatu krakowskiego.
L a u r e a c i k o n k u r s u :
I miejsce - Lidia Nizioł, uczennica Gimnazjum im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Mnikowie,
II miejsce - Jarosław Kosiniak, uczeń Gimnazjum w Wołowicach,
III miejsce - Alina Stanek, uczennica Gimnazjum im. Jana Matejki w Zabierzowie.
W y r ó ż n i e n i a :
Maria Grzeszczuk, uczennica Gimnazjum nr 8 Mistrzostwa Sportowego w Krakowie,
Agnieszka Lorek, uczennica Gimnazjum im. Księcia Józefa Poniatowskiego
w Mnikowie,
Bartłomiej Strzeboński, uczeń Gimnazjum w Mogilanach.
Ponadto podczas gali konkursu przyznana została nagroda publiczności, którą otrzymała Justyna Kiełkowicz, uczennica Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zielonkach.






ROK 2008



STYCZEŃ



• Warsztaty lokalnego rzemiosła

W styczniu odbyły się w Bibliotece pierwsze warsztaty lokalnego rzemiosła. W czasie spotkania rzemieślnik Stanisław Skrzypek pokazywał na urządzeniu zwanym wyrzynarką włosową, w jaki sposób powstają puzzle z naturalnego drewna, aniołki, w jaki sposób są obrabiane i malowane. Uczniowie ze szkoły podstawowej w Jerzmanowicach z zainteresowaniem brali udział w warsztatach, układali wycięte podczas warsztatów puzzle. Na koniec spotkania chłopcy dostali wycięte czerwone serduszka, które miały być przeznaczone dla dziewcząt z okazji Walentynek.


Wręczenie nagród oraz otwarcie wystawy

W ramach realizowanego projektu Wirtualnej Galerii Rzeźby zorganizowaliśmy konkursy mające na celu zainteresowanie uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum lokalnym rzemiosłem. Uczniowie ze szkoły podstawowej uczestniczyli w konkursie rysunkowym pt. „Galeria rzeźby w drewnie w obrazkach”. Uczniowie gimnazjum brali udział w konkursie na logo Wirtualnej Galerii Rzeźby. Wszystkie nagrodzone prace można oglądać w budynku Biblioteki oraz na stronie WGR: www.wgrwd.com.

7 stycznia uroczystego wręczenia nagród uczestnikom konkursów oraz podziękowań za współpracę przy realizacji konkursów, otwarcia wystawy prac konkursowych oraz ekspozycji rzeźby w drewnie dokonał wójt gminy – Adam Piaśnik.

Obecnie realizujemy kolejny konkurs dla gimnazjalistów z cyklu „Poznajmy się”. W ramach tego konkursu gimnazjaliści przeprowadzają wywiady z rzemieślnikami.

Serdecznie dziękujemy za pomoc w realizacji projektu WGR dyrektorom oraz nauczycielom szkoły podstawowej oraz gimnazjum w Jerzmanowicach: Stanisławie Metel, Małgorzacie Śladowskiej, Sylwii Dudek, Tadeuszowi Nabagło, Teresie Sieradzkiej, Elżbiecie Skrzypek, Jolancie Papisz.





KWIECIEŃ



25 kwietnia odbyło się spotkanie z Krzysztofem Maćkowskim , autorem powieści „Raport z Badeni”.

„Jest rok 1900. Dla Gustawa Mahlera, inspektora C.K. Policji, jesienny tydzień zaczyna się ponuro. Poniedziałkowym świtem na Błoniach zostaje znalezione ciało warszawskiej studentki Judyty Badeni. W sprawę, która wygląda na samobójstwo, są zamieszani znany poeta i inżynier. Inspektor Mahler prowadzi dochodzenie z użyciem bardziej i mniej oficjalnych metod. Okazuje się, że trop prowadzi w kierunku agentów carskiej Ochrany...” - tak do lektury „Raportu Badeni” zachęca wydawca powieści SIW ZNAK. Książka otwiera cykl nastrojowych i zabawnych kryminałów z inspektorem Mahlerem działającym w cesarsko-królewskim Krakowie. Prawa do jej wydania kupiło niemieckie wydawnictwo DTV. W marcu 2008 r. powieści przyznano nagrodę Krakowskiej Książki Miesiąca.

Krzysztof Maćkowski jest powieściopisarzem, dziennikarzem, podróżnikiem. Pracował m.in. w „Dzienniku Polskim” i „Białej Gwieździ” (organie kibiców Wisły Kraków). Był w Lhasie, Pekinie, Delhi, Katmandu, Limie, La Paz, Gwatemali, Meksyku, Kairze i Tirana. Nigdy nie udało mu się dotrzeć do Paryża, Rzymu czy Londynu. Eskapady łączy z pisaniem: współredagował m.in. przewodnik po Szwecji (Pascal), jest współautorem praktycznego bedekera Grodno. Miasto nad Niemnem (Bezdroża). Jest też autorem wywiadu z Ryszardem Kapuścińskim, którego fragmenty znalazły się w książce Autoportret reportera (SIW Znak).



„Rzym w Krakowie” to wystawa, którą oglądać można było od 1 do 30 kwietnia, przedstawiająca zdjęcia zrobione w dniach, tzw.ielkiego Tygodnia. Tygodnia, który zaczął się informacją o tym, że Ojciec Święty jest umierający i Tygodnia, który skończył się. Tu trudno określić datę. Dla jednych w dniu pogrzebu w Rzymie. Dla innych ten Wielki Tydzień jeszcze się nie skończył i być może nie skończy się nigdy. Większość zdjęć było wykonanych w niedzielę 3 kwietnia w Krakowie, w piątek 8 kwietnia w Rzymie i znów w Krakowie 10 kwietnia. Ogranicza Wją się prawie wyłącznie do dwóch miejsc. Najbardziej znanego w tym czasie w Polsce adresu: "Franciszkańska 3" oraz Watykanu.

Dlaczego te miejsca?

Dla Krakowian "Franciszkańska 3" to był i jest po prostu adres Ojca Świętego. Tu przychodzili młodzi podczas papieskich pielgrzymek, aby z papieżem "porozmawiać". Tu mieliśmy namiastkę Rzymu, tu Ojciec Święty odpoczywał, tu błogosławił nam stojąc w swoim papieskim oknie. Tu wreszcie w naturalny sposób skierowali się wszyscy Krakowianie na wieść o śmierci Jana Pawła II.

Watykan a szczególnie plac Św. Piotra w Rzymie, w okresie pontyfikatu Jana Pawła II, był dla nas polskim miejscem na włoskiej ziemi. Tam nie tylko pielgrzymi, ale i emigranci polscy czuli się jak "u siebie". Tam nigdy nie zabrakło polskich flag, polskiej mowy, śpiewów i modlitwy. Po powrocie z pielgrzymek do Włoch zawsze przywoziliśmy cząstkę Watykanu, cząstkę Wiecznego Miasta. Byliśmy bardzo blisko tego Rzymu w ostatnich dniach Wielkiego Tygodnia, zwłaszcza w Krakowie, zwłaszcza na "Franciszkańskiej 3".




MAJ



Od 2 do 30 maja w bibliotece oglądać wystawę fotografii Anny i Henryka Szaleńców pt. "Zamki Kresowe Rzeczpospolitej". Ekspozycja obejmuje plansze ze zdjęciami kresowych zamków Rzeczpospolitej w Kamieńcu Podolskim, Chocimiu, Olesku gdzie urodził się Jan III Sobieski, Żółkwi, ruiny zamku w Trembowli i Skale Podolskiej oraz pałac w Podhorcach.

Anna i Henryk Szaleńcowie są miłośnikami podróży i fotografii, które rozpoczęli tuż po maturze. Początkowo były to podróże po Polsce, a następnie po krajach leżących w Basenie Morza Śródziemnego. Właściciele imponującej kolekcji filmów i zdjęć z basenu Morza Śródziemnego. Interesuje ich kultura i historia tego regionu. W maju ubiegłego roku prezentowaliśmy w bibliotece wystawę fotografii pt. „Mozaika turecka”.



WRZESIEŃ



"Od Przylądka Dobrej Nadziei do Wodospadu Wiktorii" - to tytuł wystawy fotografii Włodzimierza Musiała. Wystawa wypożyczona z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Niesamowita i zapierająca dech w piersiach podróż po Południowej Afryce, piękna przyroda, niesamowite kolory, różnorodne krajobrazy, wspaniałe parki narodowe, dzikie afrykańskie zwierzęta oraz radosnych ludzi na fotografiach Włodzimierza Musiała.

Wystawę można było oglądać od 1 do 30 września 2008 roku.

Autor fotografii Włodzimierz Musiał jest absolwentem Akademii Rolniczej w Poznaniu.

Swoje pasje realizuje jako podróżnik, fotografi i pilot egzotycznych wypraw. Odwiedza odległe kraje i stara się uchwycić na fotografii ich charakter i piękno krajobrazów.

Do chwili obecnej odbył blisko 50 dalekich wypraw, pilotował grupy do ponad 30 państw

pozaeuropejskich na 5 kontynentach. W latach 2003-2007 odbył 6 wypraw na południe Afryki. Każda wyprawa trwała około 4 tygodni i przebiegała przez RPA, Namibię, Botswanę, Zimbabwe. Ekspozycja Od przylądka Dobrej Nadziei do Wodospadu Wiktorii-podróż przez południe Afryki jest efektem sześciu wypraw autora na Czarny Ląd.




PAŹDZIERNIK



W październiku w bibliotece gościła wystawa fotografii Natalii Figiel pt. "Transylwańskie drogi, bukowińskie ścieżki".

Wystawa wypożyczona z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Organizator: Województwo Małopolskie.

Wystawę można było oglądać od 1 do 31 października 2008 r.




NATALIA FIGIEL - absolwentka geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim, przewodnik górski beskidzki. Od lat zafascynowana Rumunią. Piękno i specyfikę rumuńskich gór, wsi i miast stara się uwiecznić na fotografiach tak, aby za ich pomocą kogoś jeszcze zarazić rumuńskim wirusem. Niniejsza wystawa powstała, aby przybliżyć mieszkańcom Małopolski obraz kraju, który w świadomości większości z nas maluje się wciąż jako biedny i niebezpieczny. Tymczasem tajemniczy klimat rumuńskich gór, malownicze miasta i wioski, jedyne w swoim rodzaju miejsca oraz gościnni mieszkańcy przyciągają coraz większe rzesze gości z całego świata.








di.jpg
dk.jpg
2011 Rok 2007.
Powered by Joomla 1.7 Templates