Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 4 Grudzień 2021        Imieniny obchodzą: Barbara, Bernard, Krystian

Zygmunt Krzystanek

UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA W GOTKOWICACH
Pod patronatem św. Apostołów Piotra i Pawła

 

Zapraszamy do przeczytania artykułu
Pana Zygmunta Krzystanka
 Artykuł ukazał się w Nr  miesięcznika NATANAEL


1. Ks. Krzysztof Pasek z Olkusza wygłasza kazanie 

W samo południe 29 czerwca b.r. odbyła się uroczysta odpustowa msza św. w gotkowickiej kaplicy. Licznie zgromadzonych wiernych nie tylko z Gotkowic, ale również z najbliższych miejscowości powitał ks. proboszcz Kazimierz Szczęsny i odprawił mszę św. w intencji wszystkich ofiarodawców, dzięki którym powstała ta piękna kaplica.

W celebracji tej uroczystości uczestniczył ks. Krzysztof Pasek, wikary z parafii Dobrego Pasterza w Olkuszu, który wygłosił kazanie. Nawiązał do działalności i zasług tych dwóch patronów kaplicy tak bardzo się różniących, a których połączyła męczeńska śmieć w Rzymie.

W dalszej części przekazał wyrazy podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się pracą, ofiarnością i zaangażowaniem przy budowie tutejszej świątyni.

Tematem następnym była 60 rocznica utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Gotkowicach, wyrażając uznanie dla wszystkich druhów, począwszy od założycieli, aż do tego wspaniałego jubileuszu.

Ks. proboszcz dokonał następnie poświęcenia obrazu św. Floriana, który będzie umieszczony w remizie OSP.

W czasie całej uroczystości występowała orkiestra z Racławic pod batutą kapelmistrza Mariusza Mazura, co jeszcze bardziej uświetniło nabożeństwo odpustowe zakończone procesją wokół kaplicy.

Część świecka była zapoczątkowana wygłoszeniem okolicznościowego referatu, następnie dokonano wręczenia odznaczeń dla zasłużonych druhów z okazji 60 lecia istnienia OSP w Gotkowicach. W ramach programu artystycznego były występy scholi parafialnej Nutki Maryi. Jednocześnie panie z Koła Gospodyń Wiejskich w strojach krakowskich zapraszały do poczęstunku przygotowanych przysmaków. Po wpisach do księgi pamiątkowej nastąpił przemarsz przez całą wieś wszystkich jednostek OSP z pocztami sztandarowymi, orkiestry i zaproszonych gości do remizy strażackiej. Zakończeniem był przejazd wszystkich wozów bojowych straży.

Szczegółowego opisu historii OSP Gotkowice dokonałem w r. 2004 z okazji złotego jubileuszu, poczynając od inicjatorów jej powołania: Ludwika Jelenia, Józefa Króla i Józefa Kiełkowicza, aż do ówczesnego prezesa Stanisława Rogoża, którzy niestety już nie doczekali tego jubileuszu.

Pocieszającym jest fakt występowania pań z KGW w strojach krakowskich, ale nasuwa się pytanie, dlaczego nie widzimy tu w naszym regionie męskich strojów krakowskich?

Stroje męskie, składające się m.in. z rogatywek z pawimi piórami są również bardzo piękne, ale zapomniane. Przed drugą wojną światową stroje krakowskie męskie były eksponowane tak samo często jak damskie. Może np. jerzmanowicka orkiestra dęta w takich strojach dałaby początek przywrócenia takiego ubioru? A może panowie niosący baldachim na procesjach?

Na zakończenie należy dodać, że Gotkowice prezentują się świetnie i tu właśnie widać wiek XXI.

Posesje są zadbane, ukwiecone, co zostało zapoczątkowane jubileuszem 600 lecia Gotkowic w 2006 r. Jest chodnik przez wieś, jest kanalizacja, znikły szamba i zapachy z tym związane.

Położenie Gotkowic przy DK 94 sprawia idealne połączenie komunikacyjne w obydwu kierunkach. Pozostaje jeszcze do rozwiązania sprawa wyjazdu na DK 94.

       

Zdjęcia 2, 3, 4. Procesja wokół kaplicy

     

5, 6. Przemarsz przez Gotkowice orkiestry z Racławic
pod batutą kapelmistrza Mariusza Mazura

    

7, 8. Poczty sztandarowe

    

9. Zaproszeni goście         10. Początek kawalkady wozów strażackich

    

11. Poczty sztandarowe przed kaplicą 
12. Ks. proboszcz Kazimierz Szczęsny odprawia mszę św.

    

13. Druhowie OSP z całej Gminy Jerzmanowice- Przeginia  
14. Koło Gospodyń Wiejskich w Gotkowicach

15. Wierni przed kaplicą

di.jpg
dk.jpg
2011 UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA W GOTKOWICACH.
Powered by Joomla 1.7 Templates