Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 9 Grudzień 2021        Imieniny obchodzą: Aneta, Leokadia, Wiesław

Aktualności

Z DZIEJÓW PARAFII
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W GOTKOWICACH cz. III

Zapraszamy do przeczytania artykułu
Pana Zygmunta Krzystanka
Artykuł ukazał się w Nr 58 (08/2018) NATANAELA, s. 8 - 10

 


W poprzednich odcinkach po poznaliśmy historię działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Gotko-wicach od lat 60. ubiegłego wieku, y jej udziale został organizowany wielki jubileusz Gotkowic – 600-lecie istnienia tej miejscowości.
W następnych latach Koło systematycznie kolportowało zaproszenia na uroczystości odpustowe w św. Apostołów Piotra i Pawła, co było również związane np. z wizytacją duszpasterską ks. biskupa Grzegorza Kaszaka w 2011 r.. oraz konsekracją ołtarza i poświęceniem posadzki w roku 2012. Te uroczystości odpustowe miały głębokie znaczenie religijne, a jednocześnie przyczyniały się do zbiórki funduszy na kontynuację budowy kaplicy, którą sfinansowali mieszkańcy Gotkowic bez żadnej pomocy parafii i dotacji, tylko z dobrowolnych, comiesięcznych składek.
Koło Gospodyń z własnych środków ufundowało w roku 2008 figurki do szopki Bożonarodzeniowej za kwotę 500 zł. Jednocześnie również dla kościoła parafialnego przygotowywało wieńce dożynkowe na odpust patrona parafii św. Bartłomieja. Zawsze brało czynny udział w procesjach w Wielkanoc, w Boże Ciało, niosąc obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Również w uroczystościach świeckich Koło bierze czynny udział. Corocznie uczestniczy w Wieczorach Niepodległości w Chochołowym Dworze, które organizuje gmina. Oprócz śpiewu pieśni patriotycznych, jest również przygotowywany stół z potrawami regionalnymi.
W 2011 r., w ramach Nocy Świętojańskiej, był wystawiany spektakl teatralny pt. „Drzewo”. Koło, w nagrodę za uczestnictwo w tym spektaklu, uczestniczyło w wycieczce do Sandomierza. (fundatorem nagrody był Wójt Gminy). Następnie, w roku 2013, w ramach promocji naszej gminy, wspólnie z klubami seniora i zespołami artystycznymi nastąpił wyjazd i zwiedzanie przez członkinie Kołą Pałacu w Wilanowie i Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
W tym samym roku, w grudniu, w Gotkowicach był zorganizowany gminny opłatek, w którym czynnie uczestniczyło KGW. Każdy uczestnik tej uroczystości został obdarzony chlebkiem i siankiem na stół wigilijny.
W 2014 r. uroczystości odpustowe w Gotkowicach były powiązane z jubileuszem 55 – lecia OSP Gotkowice. Członkinie Koła, wraz z druhami OSP przemaszerowały z remizy do kaplicy na uroczystą Mszę św. Po tej uroczystości nastąpił poczęstunek przybyłych gości, uświetniony śpiewem KGW.
W następnym roku 2015 na uroczystości gminnej, wspólnie KGW Łaz i Szklar, Koło zorganizowało poczęstunek i ze sprzedaży uzyskało 570 zł, a następnie, w sierpniu, wraz z innymi KGW i zespołami artystycznymi, Koło z Gotkowic brało udział w zaprzysiężeniu Prezydenta Andrzeja Dudy w Warszawie. Natomiast 30 października Koło żegnało na uroczystości pogrzebowej śp. ks. kan. Józefa Krzykawskiego, długoletniego proboszcza naszej Parafii.
Od 2016 r. w Gotkowicach jest organizowany Orszak Trzech Króli, w którym KGW zawsze uczestniczy maszerując radośnie ze szkoły do kaplicy. Przed dwoma laty, podczas Kampusu w Jerzmanowicach, zorganizowanego w ramach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, KGW z Gotkowic aktywnie włączyło się w przygotowania. Dowodem tej działalności jest pisemne podziękowanie od ks.bpa Grzegorza Kaszaka.
Każdego roku Koło przygotowuje wieniec na dożynki gmninno-diecezjalno-powiatowe, m.in. w Sąspowie, Sułoszowej, Bydlinie, Pilicy. Otrzymany dyplom i nagroda pieniężna świadczą o poziomie jakości tych wieńców.
Jest już coroczną tradycją robienie palmy Wielkanocnej do kaplicy przez Koło, wspólnie z dziećmi szkolnymi.
Z okazji 75 rocznicy pacyfikacji Łaz, 14 lipca br., odbyła się w Łazach uroczystość religijno – patriotyczna, pod patronatem Prezydenta RP. Msza św. polowa była odprawiona przez ks. Proboszcza Kazimierza Szczęsnego, celebrowana przez ks. Michała Bordę oraz proboszczów parafii Racławice i parafii Szklary. Była asysta Kompanii Honorowej i Orkiestry Wojska Polskiego. Mimo upału, będącego przyczyną omdlenia żołnierzy i druhów, licznie zebrali się mieszkańcy Łaz i sąsiednich miejscowości, aby oddać hołd ofiarom tej pacyfikacji i cierpieniom ówczesnych mieszkańców Łaz. Przedstawicielki KGW z Gotkowic, wraz KGW z Łaz złożyły kwiaty pod pomnikiem. Świadek tych wydarzeń, dr Czesław Żurowski zabrał głos w imieniu tych poszkodowanych.
To był pamiętny okupacyjny rok 1943, gdy co kilka dni odbywała się kolejna pacyfikacja, gdy odbywały się łapanki i wywózka na ciężkie roboty do Niemiec i Austrii. W tym samym czasie w katastrofie zginął Wódz Naczelny gen. Władysław Sikorski, cieszący się na Zachodzie dużym autorytetem, a który wymusił na Stalinie zwolnienie ponad stu tysięcy polskich jeńców wojskowych i cywilnych, wyprowadzonych następnie przez gen. Władysława Andersa. W tym czasie Niemcy rozpoczęli publikację nazwisk tysięcy ekshumowanych polskich oficerów pomordowanych w Katyniu przez Związek Radziecki. Jeszcze w 1943 r. Ukraińcy rozpoczęli rzeź ponad stu tysięcy Polaków na Wołyniu. Te kolejne pacyfikacje w różnych miejscowościach miały nas, Polaków, utwierdzić w przekonaniu, że należy porzucić wszelkie nadzieje na odzyskanie wolności. Kwiaty złożone pod pomnikiem w Łazach symbolizują oddanie hołdu wszystkim ofiarom tego najtragiczniejszego okresu w naszych dziejach.
Na zakończenie KGW pragnie podziękować Radzie Sołeckiej i wszystkim mieszkańcom Gotkowic za sfinansowanie strojów regionalnych, do których buty i fartuszki Koło zakupiło ze swoich funduszy. Pod koniec 2017 r. Teresa Kiełkowicz przekazała funkcję przewodniczącej Koła Teresie Ząbczyńskiej. Należą się wyrazy podziękowania za dotychczasową pracę ustępującej przewodniczącej i życzenia dla nowej – kontynuowania owocnej pracy organizacyjnej, w nadziei, że dołączą do Koła młodsze roczniki, jeszcze bardziej wykształcone i chętne do pracy wolontariackiej.

KGW Gotkowice śpiewem uczciło 55 rocznicę OSP Gotkowice

Delegacja KGW Gotkowice na uroczystości 75 rocznicy pacyfikacji Łaz

di.jpg
dk.jpg
2011 Z DZIEJÓW PARAFII KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W GOTKOWICACH cz. III N. 58.
Powered by Joomla 1.7 Templates