Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 4 Grudzień 2021        Imieniny obchodzą: Barbara, Bernard, Krystian

Aktualności

Wieczór dla Niepodległej
8.11.2018

W czwartek 8 listopada 2018 roku w Powiatowej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Jerzmanowicach odbył się Wieczór dla Niepodległej. Spotkanie na długo pozostanie w pamięci osób zgromadzonych w Bibliotece, dla których pamięć o historii kraju i narodu oraz uczczenie tak wyjątkowej rocznicy, jaką jest 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, nie jest obojętne.
Wszystkich przybyłych na spotkanie przywitała przepięknie oświetlona barwami narodowymi elewacja budynku. Polska flaga wraz z towarzyszącą spotkaniu myślą Marszałka Józefa Piłsudskiego Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium, stały się wymownymi symbolami naszego spotkania; oznaką, że mieszkańcy Gminy nie tylko o swej przeszłości pamiętają, ale i że pamięć tę kultywują.
Spotkanie rozpoczęliśmy wierszem z Antologii Niepodległości Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą Leopolda Staffa.
Po powitaniu w klimat epoki wprowadził nas Pan Kazimierz Tomczyk, który opowiedział o Drodze do Niepodległości w naszej Małej Ojczyźnie. Pan Tomczyk jako historyk dokładnie zbadał lokalne drogi do niepodległości, a teraz zechciał się tym podzielić ze słuchaczami w ramach interesującej prezentacji. Nie można tutaj nie wspomnieć, że spod pióra Pana Tomczyka wyszło już 7 książek poświęconych dziejom poszczególnych miejscowości na terenie naszej gminy. Obecnie Pan Tomczyk rozpoczął prace nad dziejami wsi i parafii Jerzmanowice. Stąd prośba do wszystkich o pomoc i wsparcie w poszukiwaniu materiałów do tej oczekiwanej przez mieszkańców Jerzmanowic publikacji.
Wieczór obfitował również w twórczość poetycką, przeplataną między kolejnymi punktami programu, która skłaniała do refleksji nad pojmowaniem pojęcia patriotyzmu. Jednym z takich wierszy był prezentowany przez Panią Marię Szlachetkę  Biały Krzyż, wiersza własnego autorstwa napisany specjalnie z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości.
Po chwilach zadumy, spotkanie uświetnił swoim występem Zespół Muzyczny „Sokoły” pod kierownictwem Pana Vasyla Stefanyuka, w trakcie którego uczestnicy przypomnieli sobie najważniejsze dla tożsamości narodowej pieśni. Wspólny śpiew przy akompaniamencie Pana Vasyla Stefanyuka wprowadził wszystkich w radosny nastrój.
Wieczór dla Niepodległej zakończyliśmy spektaklem w wykonaniu teatru „ALE HECA”, działającego przy Szkole Podstawowej w Racławicach pod kierownictwem Pani Agaty Skotnicznej. Program artystyczny pt. Pisk Orła według scenariusza Adama Szafrańca w niezwykle sugestywny sposób ukazał drogę naszego kraju przez mękę zaborów i trudy walki o wolność. Łzy wzruszenia ukradkiem ocierało wielu widzów, a uczniowie za swą pracę nagrodzeni zostali owacją na stojąco.
Wieczór dla Niepodległej w wyjątkowy sposób pokazał, że niepodległość można świętować na różne sposoby, a wspólnota ludzi jest spoiwem oraz fundamentem bytu niepodległego narodu. To doskonała lekcja dla wszystkich, warta stosowania na co dzień.

Dziękujemy Państwu za tak liczne przybycie oraz wspólnie spędzony Wieczór dla Niepodległej !!!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
Fot. Adam Szafraniec


di.jpg
dk.jpg
2011 Wieczór dla Niepodległej 8.11.2018.
Powered by Joomla 1.7 Templates